Każdy człowiek może wznieść się tak wysoko, jak chce i jak jest zdolny, ale tylko zakres jego myślenia określa wysokość, na jaką się wzniesie. 

Ayn Rand 

Czym są przekonania? Przekonania to Twoje myśli na temat siebie, innych i świata, którym nadajesz status prawdy. To takie filtry, przez które postrzegasz świat. Przekonania mogą być wspierające np.: Życie jest piękne albo ograniczające np.: Życie jest ciężkie. 

Skąd się biorą przekonania? Zapisują się w Twojej podświadomości we wczesnych latach życia na podstawie doświadczeń, obserwacji i tego, co słyszałaś/eś od innych. Uznajemy je za jedyne prawdziwe, bo dla umysłu to, co znane oznacza bezpieczne, a bezpieczne uznajemy za dobre.

Dlaczego przekonania są takie ważne? Bo to właśnie one decydują o tym, co uznasz za możliwe w życiu, a co nie. Będą Cię motywować do działania, rozwoju, zdobywania świata, albo spowodują, że utkniesz w miejscu. Wpływają na to, jak się czujesz, jakie decyzje podejmujesz i jak reagujesz w różnych sytuacjach. 

Dobra wiadomość  jest taka, że przekonania możesz zmienić! A pierwszy krok do tej zmiany to uświadomienie sobie swoich przekonań i zlokalizowanie tych niewspierającyh. Bo zmiana w życiu zaczyna się od zmiany przekonań.

Zobacz fragment sesji z klientką:

K: Chyba chodzi o to, że nie chce robić czegoś dobrego dla siebie, w swoim interesie. Mogłabym ale zamiast tego wyszukuje sobie zajęcia, zadania, żeby tylko nie zająć się sobą.

S: Jakie przekonanie może leżeć u podstaw takiego zachowania?

K: Że jestem mało ważna. Nie doceniam siebie, jakbym nie miała do tego prawa, wręcz umniejszam. Jakbym nie chciała, żeby było mi dobrze. Bo życie takie nie jest, że jest się szczęśliwym. To jest dla mnie nierealne. To nie ma prawa bytu.

S: A co ma?

K: No życie jest ciężkie, wtedy jest prawdziwie. Jak jest ciężko to czuje, że żyje. A jak jest łatwo to tracę grunt pod nogami.

S: To coś nieznanego? Nie wiadomo, jak to obsługiwać? 

K: No właśnie, nie wiem jak to obsługiwać. Jest zagrażające. 

S: Zagrażające bo nieznane, nowe. 

K: I czy ja mam prawo się cieszyć?

S: Jeśli masz przekonanie, że  “życie jest ciężkie” to może być trudno się cieszyć.. Bo kiedyś dawno w to uwierzyłaś na podstawie doświadczeń, które miałaś. A gdybyś mogła teraz wybrać dla siebie takie przekonanie na temat życia, z którym lepiej by Ci się żyło, takie „przekonanie z wyboru” to jak by ono brzmiało..?

K: Nie wiem.. Że życie może być lekkie..? 

S: Brzmi dziwnie? 

K: Bardzo. 

S: To zrozumiałe bo przyzwyczaiłaś się do myśli, że życie jest ciężkie. Umysł na początku będzie się buntował, bo tego nie zna. A dla niego to, co nieznane jest niebezpieczne. Ale ważne, żeby w ogóle zobaczyć, że są różne możliwości myślenia na temat życia, na pewno więcej niż jedna. W ten sposób poszerzamy horyzonty, zwiększamy samoświadomość, zaczynamy widzieć inne możliwości, a to już dużo. Daj sobie czas. Pobądź z tym.

Dziękuję, że poświęciłaś/eś czas na przeczytanie tego artykułu. A jakie są Twoje przemyślenia na temat przekonań?