fbpx

Joga nidra to metoda pracy nad sobą, która pomaga w zainspirowaniu w sobie procesu introspekcji i pasywnej uważności.
Jest rodzajem logicznego zestawu fizycznych i psychicznych ćwiczeń, które prowadzą nas do wyciszenia i pełniejszego poznania siebie. To rodzaj ćwiczenia polegającego na utrzymywaniu całkowitej pasywności. Czasami jest porównywana do wewnętrznej podróży, która polega na obserwacji i doświadczaniu tego wszystkiego, co w danej chwili pojawia się w obrębie ciała, umysłu i ducha.

Podstawowym jej celem jest uzyskanie stanu przeciwnego napięciu, tj. stanu rozluźnienia, dobrego samopoczucia i integracji, ale przede wszystkim umożliwia głęboki kontakt z samym sobą.W rozumieniu potocznym słowo „relaksacja” oznacza sposób uzyskiwania stanu rozluźnienia i odprężenia. Wzajemna współpraca pomiędzy rozluźnianiem mięśni, zrównoważeniem pracy układu nerwowego a wyciszeniem psychicznym jest podstawą całościowego oddziaływania na organizm.

Relaksacja w jodze nazywana jest właśnie jogą nidrą, co oznacza „jogę snu psychicznego”. Sen psychiczny w ujęciu jogi to próba kontrolowanego wycofania się ze świata wrażeń. Nie chodzi tu o całkowite odcięcie się od tego, co znajduje się na zewnątrz człowieka, ale doświadczanie stanu na granicy zewnętrzności i świata psychicznego.

Jest zatem jedną z najważniejszych technik kontrolowania bodźców płynących z zewnątrz. Natłok myśli i informacji oraz przyzwyczajenie do tego, by być w ciągłej gotowości do odbioru nowych bodźców, powodują wzmożone napięcie psychiczne i mięśniowe. Relaksacja, podobnie jak wiele innych ćwiczeń z zakresu jogi polega na stopniowym zmniejszaniu wpływu bodźców z zewnątrz na rzecz obserwacji tego, co pojawia się wewnątrz umysłu, wewnątrz ciała. Postawa skierowana do wewnątrz ma ułatwić „rozbrojenie” mechanizmów utrzymujących psychikę w stanie napięcia.

Można mówić o kilku poziomach doświadczania siebie i kontaktu ze sobą w czasie praktyki jogi nidry:

  • poziom kontaktu z ciałem fizycznym: jak się w nim czujesz? Jak bardzo identyfikujesz? Czy je lubisz? Czy chciałbyś coś w nim zmienić? Co mówi ci w tej chwili? Czy dostrzegasz różnice w poszczególnych jego częściach? Które obszary są przyjemne, a które nie? Czy czujesz energię przepływającą przez ciało?
  • poziom kontaktu ze świadomością (umysłem): czy dostrzegasz w niej jakieś szczególne obszary, fragmenty? Czy są sprzeczności? Czy jest w niej harmonia? Czy jest bardzo aktywna? Czy są tam jakieś zakamarki lub pozamykane szczelnie schowki? Czy masz dobry z nią kontakt? Czy czujesz współpracę? Czy myśli i emocje mają oddźwięk w ciele fizycznym, czy też jest odwrotnie? Gdzie fizycznie umiejscawiasz przejawy pracy świadomości (umysłu)?
  • poziom kontaktu ze swoim duchem: jakkolwiek rozumiesz tę sferę i jakikolwiek masz pogląd na nią, zapewne wymiar transpersonalny nie jest ci obojętny; jak czujesz siebie w całym kosmosie? Czy dostrzegasz siebie w jakimś odniesieniu, zależności od czegoś, kogoś?

O prowadzącej: Dorota Drogosz

Z jogą pierwszy raz spotkałam się ponad 20 lat temu, była to hatha joga. W tamtym czasie w ogóle mi się nie spodobała. Myślę, że nie byłam gotowa na doświadczanie tego rodzaju praktyki. Po kolejnych 10 latach poznałam na prywatnej kolacji Wandę Willim- Becker z którą bardzo zarezonowalam. Okazała się nauczycielką Yogi Kundalini wg. ścieżki Yogi Bhajana. Zaprosiła mnie na swoje zajęcia… Okazały się moją miłością od pierwszego momentu, kiedy usiadłam na karimacie w siadzie prostym. Ćwiczyłam przez 7 lat dość intensywnie- kilka razy w tygodniu. W międzyczasie poznałam także Asthanga Yogę oraz Yogę Sivanadę. Wzięłam udział w sesji Jogi Nidry u SarabJot Kaur- nauczycielki szkolącej nauczycieli YK. Po opisanych wyżej doświadczeniach decyzję o nauce w szkole prowadzącej kurs nauczycielski terapii jogą. Trafiłam do Krakowa, gdzie pod okiem dra Rajesha Kumara szkoliłam się m.in. z prowadzenia Yogi Nidry. Generalnie jestem niedowiarkiem, który lubi sprawdzać wszystko na sobie. Dzięki doświadczaniu przez wiele lat sporej ilości praktyki, pracy z ciałem, umysłem i duchem, mogę z pełną świadomością stwierdzić, że dobrze poprowadzona joga jest wspaniałym narzędziem, pomocnym w poznaniu siebie. Wspiera powrót do swojego ciała i prowadzi do harmonii między ciałem, umysłem i duchem.

Zapraszam na podróż w głąb swojego Jestestwa.

Termin:

środa godz. 9:00 – grupa poranna
środa godz. 18:00 – grupa wieczorna

Koszt:
Pierwsze wejście 35 zł
Pojedyncze wejście 50 zł
Karnet miesięczny 140 zł

Zapisy: biuro@dobrypsycholog.biz, tel. 500 344 005 lub w siedzibie Ośrodka przy ul. Słowackiego 5, od poniedziałku do piątku w godz. 09.00-21.00.