fbpx

praca z ciałem

Techniki Emocjonalnej Wolności – EFT

to metoda terapeutyczna, która w Polsce zaczyna rozkwitać, choć znana jest już na całym świecie, staję się coraz bardziej popularna i uznawana. Została wynaleziona w Stanach Zjednoczonych w latach 90′ przez Gary’ego Craig’a. Cały czas trwają badania nad jej skutecznością w leczeniu różnych problemów natury psychicznej. Potwierdza się jej skuteczność w leczeniu fobii i zespołu stresu pourazowego (powstającego w wyniku traumatycznych przeżyć takich jak : napaść, wojna, kataklizmy, gwałt, wypadki itp.).

Metoda ta dobrze wykorzystana w procesie psychoterapii przyspiesza i pogłębia jej przebieg. Ułatwia dotarcie do kluczowego problemu, pomaga skontaktować się z emocjami, myślami i doznaniami płynącymi z ciała, a to wszystko prowadzi do głębszego rozumienia siebie i istoty swoich problemów. Jest to technika dzięki której możemy być bardziej świadomymi ludźmi, a jak wiadomo odgrywa to kluczową rolę w procesie każdej psychoterapii. Skupienie uwagi na nieprzyjemnej emocji np. smutku, lęku czy złości, doświadczenie ich w pełni przy jednoczesne akceptacji tego doświadczenia samo w sobie jest już procesem leczącym, który prowadzi do oczyszczenia emocjonalnego i doświadczenia głębszego spokoju.

Dodatkowo pracujemy z ciałem, często marginalnie traktowanym w procesie leczenia psychiki. Jest to niezwykle ważne w tej metodzie ponieważ każda emocja odczuwana jest też na poziomie naszego ciała. Możemy np. czuć ucisk w żołądku i przyspieszone bicie serca kiedy się boimy, możemy mieć zaciśnięte gardło kiedy się złościmy, czuć ból głowy kiedy złość tłumimy lub doświadczać zmęczenia i ospałości kiedy jesteśmy smutni. Od jakiegoś czasu zwraca się uwagę na to, że ,,ciało pamięta”, że koduje różne doświadczenia. Kiedy chcemy uwolnić się od traumy, trzeba uwzględnić w tym procesie pracę z ciałem. Skupienie uwagi na uczuciach, myślach i wspomnieniach które towarzyszyły nam podczas traumatycznego zdarzenia jest równie istotne jak praca z doznaniami płynącymi z ciała kiedy przywołujemy traumatyczne wspomnienia. Dlatego w EFT pracuje się na poziomie emocji, myśli i ciała. Do tego celu wykorzystuje się techniki pochodzące z akupunktury. Polega to na stymulowaniu określonych punktów na naszym ciele przy jednoczesnym koncentrowaniu się na emocjach i myślach. Stymulacja polega na opukiwaniu 12 punktów znajdujących się na meridianach – kanałach energetycznych , dzięki temu zablokowana poprzez negatywne emocje energia wraca do równowagi a ciało rozluźnia się.

Efekty można poczuć już po pierwszej sesji EFT, oczywiście im problem bardziej złożony tym większa ilość sesji będzie konieczna, aby rozwiązać dany problem. Proces terapeutyczny wspiera również samodzielna praca pomiędzy sesjami, omówiona wcześniej z terapeutą.

NASI SPECJALIŚCI W OBSZARZE „EFT”: